header

The Right Rev. Ignatius Chama

Bishop Chama

Archbishop of Kasama
Apostolic Administrator of Mpika

After his  appointment as Bishop of Mpika on 17 July 2008 he was he was consecrated Bishop on 28 September 2008 by the Apostolic Nuncio to Zambia and Malawi, Archbishop Nicola Girasoli. He served as Bishop of Mpika for 3 years and 4 months when he was  appointed Archbishop of Kasama and Apostolic Administrator of Mpika on 12 January 2012.  Archbishop Chama took possession of the Metropolitan See of Kasama on 28 April 2012. His mandate as Apostolic Adminstrator of Mpika ceased on 12 March 2016, after the Consecration and Installation of Rev. Fr. Justion Mulenga as Bishop of Mpika on the same day.

2Bishops

Archbishop Chama handing over the Crozier to his successor Bishop Mulenga